Open Menu
Home
Organization
Executive Committee
Host Committee
Program
Academic Program
Social Program
Companions
Additional Activities
Route of Geographical Indications
Workshop on the Wine Industry
Come As you Are – Be authentic
Sponsorship
Medellín
About the hotels
About Medellín
Contact
→ Login
×
Nombre de usuario
Contraseña
Recuérdame
Contraseña olvidada
Esp
Eng
Home
Organization
Executive Committee
Host Committee
Program
Academic Program
Social Program
Companions
Additional Activities
Route of Geographical Indications
Workshop on the Wine Industry
Come As you Are – Be authentic
Sponsorship
Medellín
About the hotels
About Medellín
Contact
|
Programa Académico
Academic Program
From Sunday, December 4 to Wednesday, December 7, 2022
Sun, Dec 04 2022
Mon, Dec 05 2022
Tue, Dec 06 2022
Wed, Dec 07 2022
Coffee Greetings
08:30 a 09:00hs
Room Antioquia
Administrative Council Meeting
09:00 a 12:00hs
Room Antioquia 1
Standing Lunch for Administrative Council, Working Committees, Programs and Special Commissions
13:00 a 14:00hs
Foyer Room Antioquia
Coffee Greetings
14.00 A 14.30HS
Terrace Pepe
Working Committees, Programs and Special Commissions
14.30 a 16.00hs
Pepe Terrace
Mentorship Program
17:00 a 18:00hs
Room Medellin
Carolina Velez
Ben Natter
Iván Sempere
Laura Collada
Forms that seduce: Industrial design’s protection strategies
9:00 a 10:15 hs
Room Antioquia
Carolina Velez (Prebel - Colombia)
Ben Natter (Haug Partners LLP - USA)
Iván Sempere (Padima - Spain)
Laura Collada (Dumont - Mexico)
Coffee break
10:15 a 10:40 hs
Francesco Mattina
Santiago Jarrin
Leonardo Cordeiro
Plants varieties protection options
10:45 a 11:45 hs
Room Antioquia
Francesco Mattina (Community Plant Variety Office (CPVO) - France)
Santiago Jarrin (Plantec Cia. Ltda. - Ecuador)
Leonardo Cordeiro (Gruenbaum, Possinhas & Teixeira IP - Brazil)
Ganna Prokhorova
Ukraine: Beyond War and IP
11:50 a 12:20 hs
Room Antioquia
Ganna Prokhorova (Mamunya IP - Ukraine)
Lunch
12:30 a 13:45 hs
Pepe Terrace
Patricia Renjifo
Amanda Hyland
Raquel Toñánez
Conflict of Rights in Audiovisual Works: From Freedom of Speech to Image Rights
14:00 a 15:00 hs
Room Antioquia
Patricia Renjifo (ECIJA Colombia - Colombia)
Amanda Hyland (Taylor English - USA)
Raquel Toñánez (Toñánez Ortiz Asociados - Paraguay)
Coffee Break
15:00 a 15:15 hs
Allan Jarry
Fernando Gastelbondo
Marco Matías Alemán
Gabriel Leonardos
Main Challenges on the use of Intangible Assets as Source of Financing
15:20 a 16:35 hs
Room Antioquia
Allan Jarry (JarryIP SpA - Chile)
Fernando Gastelbondo (CompassBranding - Colombia)
Marco Matías Alemán (World Intellectual Property Organization (WIPO) - Switzerland)
Gabriel Leonardos (ABPI - Brazil)
Daniel Legaspi
Megan Carpenter
Maritza Reátegui
Brand protection in the evolving social media environment
16:40 a 17:35 hs
Room Antioquia
Daniel Legaspi (Santamarina y Steta, S.C. - Mexico)
Megan Carpenter (University of New Hampshire Franklin Pierce School of Law - USA)
Maritza Reátegui (Rodrigo, Elias & Medrano Abogados - Peru)
Best Design Contest Award 2022
17:40 a 18:00 hs
Room Antioquia
María Eufemia Duque
Diana Arredondo
Myrtha Hurtado
Joana de Mattos
Workshop: Relevance of Mental Health Awareness in the Professional Environment
09:00 a 10:15 hs
Room Medellín
María Eufemia Duque (MEDS Asesorías S.A.S. - Colombia)
Diana Arredondo (Amazon - Mexico)
Myrtha Hurtado (Nestle - Switzerland)
Joana de Mattos (Montaury Pimenta, Machado & Vieira de Mello - Brazil)
Mag. Army Ferreira
Sebastián Lovera
Luis Baz
Lilly Acevedo
Workshop: Digital media evidence for administrative and judicial trademark cases: obtention and certification
09:00 a 10:15 hs
Room Antioquia
Mag. Army Ferreira (Procuraduría General de la República (PGR) - Dominican Republic)
Sebastián Lovera (Ladas & Parry - USA)
Luis Baz (Elzaburu - Spain)
Lilly Acevedo (Procuraduria General de la República - Dominican Republic)
Coffee Break
10:15 a 10:25 hs
Juan Carlos Samper
Edna López
Workshop: Legal Marketing: digital strategies to enhance law firms awareness
10:30 a 11:45 hs
Room Antioquia
Juan Carlos Samper (We are Content - Colombia)
Edna López (Mayora IP, S.A. - El Salvador)
Fernando Triana
Bibiana Bernal Mesa
Consuelo Benjumea
Paul Corral
Workshop: Training for referees and application of CIACEPI regulations
10:30 a 11:45 hs
Room Medellin
Fernando Triana (Triana, Uribe & Michelsen - Colombia)
Bibiana Bernal Mesa (Independent Lawyer - Colombia)
Consuelo Benjumea (Consuelo Benjumea & Asociados S.A.S. - Colombia)
Paul Corral (Corral Abogados - Ecuador)
Emiliano Jöcker
Marc Lieberstein
Juan Carlos Uribe
Workshop: Franchising in the USA for Latam Companies: Its current challenges
11:45 a 13:00 hs
Room Antioquia
Emiliano Jöcker (The iFranchise Group - USA)
Marc Lieberstein (Kilpatrick Townsend - USA)
Juan Carlos Uribe (Triana, Uribe & Michelsen - Colombia)
Mónica Zuluaga
Joseph Olin
Mercedes Castells
Adriana Padilla
Workshop: Orange Economy
11:45 a 13:00 hs
Room Medellin
Mónica Zuluaga (Hemisferio Derecho - Colombia)
Joseph Olin (Videogame Bar Association - USA)
Mercedes Castells (Fischer Abogados - Uruguay)
Adriana Padilla (Consultora en economía creativa y cultural - Colombia)
Lunch
13:00 a 14:00 hs
Pepe Terrace
Jorge Chávez
Alexander Agudelo
Margarita Romero
Roberto Rios
Hugo Gomez
María del Pilar López
Jorge Allende
Breakfast – Green Patent Contest
8:00 a 9:00hs
Room Medellin
Jorge Chávez (INDECOPI - Peru)
Alexander Agudelo (OlarteMoure - Colombia)
Margarita Romero (Romero Corral Abogados - Ecuador)
Roberto Rios (Hoglund & Pamias PSC - Puerto Rico)
Hugo Gomez (Andean Community Court of Justice - Peru)
María del Pilar López (ASIPI Futuro Commission Secretary - Costa Rica)
Jorge Allende ( President ASIPI Futuro Commission - Peru)
Ligia Helena Borrero
Erika Starost
Karina Calderón
How do brands contribute to shape a better society
9:00 a 10:00 hs
Room Antioquia
Ligia Helena Borrero (Federación Nacional de Cafeteros - Colombia)
Erika Starost (Grupo AJE - Peru)
Karina Calderón (Legalsa - Guatemala)
Coffee Break
10:00 a 10:15 hs
Micky Minhas
Carlos Olarte
Luiz Henrique Oliveira do Amaral
Jim Bindseil
Tech standarization and SEPs – Trends
10:20 a 11:35 hs
Room Antioquia
Micky Minhas (University of New Hampshire Franklin Pierce School of Law - USA)
Carlos Olarte (OlarteMoure - Colombia)
Luiz Henrique Oliveira do Amaral (Dannemann Siemsen - Brazil)
Jim Bindseil (ArentFox Schiff - USA)
Hugo Gomez
Carlos Andrés Corredor
Mauricio Jalife
Jacqueline Moreau
Damages apprisal in copyright and neighboring rights cases
11:40 a 12:55 hs
Room Antioquia
Hugo Gomez (Andean Community Court of Justice - Peru)
Carlos Andrés Corredor (Dirección Nacional de Derecho de Autor - Colombia)
Mauricio Jalife (Jalife Caballero - Mexico)
Jacqueline Moreau (Moreau González & Asociados - Venezuela)
Lunch
13:00 a 14:00 hs
Pepe Terrace
Sergio Barragán
Patrick Coyne
Myrtha Hurtado
Maria Scungio
Sharon Crane
Mladen Vukmir
Enrique Díaz
All Roads Lead to IP: Conversation between authorities of different Associations
14:10 a 15:30 hs
Room Antioquia
Sergio Barragán (INTA - Mexico)
Patrick Coyne (AIPLA - USA)
Myrtha Hurtado (PTMG - Switzerland)
Maria Scungio (AIPPI - USA)
Sharon Crane (FICPI - USA)
Mladen Vukmir (ECTA - Croatia)
Enrique Díaz (ASIPI - Mexico)
Coffee Break
15:30 a 15:45 hs
Fernanda Magalhaes
Felipe Restrepo
Miguel Muñoz
Noelle Jeanneret
Personal Marking. Personal Brand Protection in Sports
15:50 a 17:05hs
Room Antioquia
Fernanda Magalhaes (Kasznar Leonardos Advogados - Brazil)
Felipe Restrepo (Asociación Deportivo Cali - Colombia)
Miguel Muñoz (Muñoz-Lopez & Associates PLLC - USA)
Noelle Jeanneret (Muñoz Jeanneret Alvarez y Cia. - Chile)
Backpacks campaign
17:05 - 17:15 hs
Room Antioquia
Closing Ceremony
17:15 a 18:00 hs
Room Antioquia
Networking
Available from December 4 to December 7
Commercial Exhibition
Available from December 4 to December 7
Speakers Room
Available from December 5 to December 7 – Room Ingruma
ROOMS LOCATION
Second floor: Room Citará
Floor 1: Lobby / Room Girardot / Room Sucre
Floor BA: Room Antioquia / Foyer / Terraza Pepe / Room Capiro / Room Ingruma / Room Farallones / Green Zone
Underground: Room Medellín
DRESS CODE
Workshops and conferences: Business Casual
Sponsors
Institutional Sponsors
Platinium Sponsor
Gold Sponsors
Sports Sponsor
Exhibitor Sponsor
Support Sponsors
MEDIA